Sista matchelgen innan serien startar och vi är anmälda med två lag till Konstgräsrundan i Svarte. Ett lag i 05-klass och ett lag i 06-klass. Synd att speldagarna var olika annars hade tjejerna kunnat heja på varandra och umgås mellan matcherna.
Först ut, på lördagen, var 05-laget och vi spelade fyra matcher. I samtliga matcher fortsätter vi på den inslagna vägen, med att träna på att försöka spela fotboll och i samtliga matcher gör tjejerna riktigt bra ifrån sig vilket känns väldigt bra. Alla matcherna präglades av ett bra passningsspel sen är där några exempel på situationer där just situationen som sådan inte förändrar lagets prestation vilket är en bra lärdom. T ex tycker vi att domaren, på ett lite märkligt sätt, dömer ett mål till motståndaren trots att ingen spelare på plan direkt tyckte att det var mål. Samtidigt vet vi att domaren dömmer och dem beslut som tas kan vi inte påverka och då är det inte heller lönt att lägga krut på det. Såklart känns det lite retligt när vi har vänt 0-1 till 2-1 och det är kort tid kvar av matchen. Återigen, inget vi kan påverka och små marginaler som inte ändrar på tjejernas prestation.
Matcherna spelades 1 x 20 minuter utan paus.
Vi mötte vissa lag vi tidigare inte mött vilket också är kul.
Matcherna som spelades var Gärsnäs/Gyllebo-Svedala 0-0, Pandora-Svedala 2-2, Svedala-Svenstorp 1-2 och Svedala-Sjöbo 3-0.
Bra jobbat tjejer!