SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Svedala IF
Nya Träningstider
2018-10-10 19:36

Kära föräldrar

Hösten är här och vintern börjar närma sig och så småningom när vädret inte tillåter det, så måste vi börja träna inomhus. Vi har försökt att få en bra tid och den som var tillgänglig är på söndagar 10.00-12.00 på Kyrkskolan. Då detta är en lite mindre hall än förra årets marbäckshall, kommer vi att behöva dela upp barnen i 2 grupper när vi tränar inomhus. Annars får vi dessvärre inte plats samt får inte en kvalitativ fotbollsträning. Utöver att vi nu kommer att ha en mindre hall och måste dela upp i grupper,så kommer vi som många andra lag att skicka kallelser till träningar så att vi kan planera dessa utifrån antalet barn. Detta då vi har blivit många fler i laget, ett fantastiskt lyxproblem.  Vi kommer dock ännu inte att börja med inomhusträningen då vädret är kanon(för att vara oktober) men så fort vi känner att det är dags att flytta in så kommer ni att få ett info-mail om detta(samt kallelse).

Utöver detta så kommer vi från och med nästa vecka ,Tisdagen den 16 oktober, att lägga till en extra träning utomhus. Träningen kommer att vara på Gamla IP 17.25-19.00(kanske endast 1 timme dock). Gamla IP ligger vid bommarna vid väg 108(300 m från Netto). Både vi samt ungdomsansvariga tycker att det är dags med 2 träningar per vecka. Denna extra tid ger även barnen chansen att träna minst en gång i veckan om t.ex. man inte kan träna på söndagar eller vice versa.

Så för att sammanfatta:

·         Träningen fortsätter på Söndagar på Aggarpsvallen mellan 9.20-10.30(märk att tiden är ändrat till 9.20)

·         Vi lägger till en extra träningstid på Tisdagar.17.25-19.00 på Gamla IP. Detta är tiden som vi har fått men möjligen så räcker 1 timme

·         När vädret blir så pass dåligt och tråkigt att vi inte kan vara utomhus så börjar vi med träning inomhus på kyrkskolan, söndagar 10.00-12.00. Kommer att tyvärr delas upp i 2 grupper. Kallelse samt mail kommer om detta

Hoppas att ni förstår att vi inte kan påverka träningstider som vi får av föreningen som i sin tur får dessa av kommunen. Många lag samt föreningar skall tydligen dela på Svedalas planer/hallar.

Med vänlig hälsningar

Tränarna P-12


Nyhetsarkiv
Inomhus träning2018-11-19 08:34
Nya Träningstider2018-10-10 19:36
Ingen Träning 24/62018-06-18 16:46
Semester uppehåll2018-06-07 13:12
Sommaruppehåll2017-06-20 13:38
Fotbollsleken startar!2017-04-18 14:40