Vi börjar matchen bra och kontrollerar tillställningen helt och hållet med bra passningsspel och rörelse, i minut 31 kommer Joel fri med målvakten och placerar säkert in 1 - 0.
På övertid innan paus får vi en frispark emot oss på straffområdeslinjen, den hängs mycket vackert upp i krysset. Inget bra läge för ett mål i baken.
Andra halvlek är lite jämnare spelmässigt och efter 65 minuter blåser domaren helt felaktigt frispark till motståndarna på straffområdeslinjen, tyvärr leder detta till 1 - 2 i baken.
Vi tar dock tag i det omgående och Axel kvitterar till 2 - 2 efter 70 minuter.
Vi känner medvind och går för ett segermål som vi verkligen är värda i denna matchen, då kommer kallduschen efter en hörna i minut 80 och 2 - 3 är ett faktum.
Nu öser vi på med allt som finns och skapar flera bra kvitteringsläge men bolluslingen vill inte in.
Trist resultat men lovande spel gör att vi ändå ser med tillförsikt fram emot derbyt mot Bara på lördag.
Hälsar en lagledare