– Det här vill vi helt klart göra igen! Även om det såklart finns saker att slipa på. Passet hade delats i två delar åldersmässigt och tyvärr var det första passet besöksmässigt ingen succé. Det andra var precis tvärtom, vilket kanske också säger mig att vi och kommunen får marknadsföra det hela lite hårdare i fortsättningen, säger Jan Alm, Ungdomsansvarig, och fortsätter:
– Det fina med detta koncept är att det är fotboll på spelarnas egna villkor. De delade själv lag, delade om vid behov, och det hela rullade på i god anda fram till 22.00 då vi alla trötta och belåtna avslutade kvällen.
Tillsammans med de fantastiska ledarna från Vi Unga, Lina och Mårten, flöt kvällen på väldigt bra. Stort tack för ett bra samarbete!
Vi kommer nu att utvärdera detta och hoppas såklart att kunna erbjuda detta mer permanent framöver.
– Att vi kan använda fotboll som ett verktyg för att aktivera barn och unga i Svedala i form av spontanfotboll ser vi som en oerhörd fördel. Kan vi göra detta på fredagskvällar tror vi att det bidrar med så mycket positivt till Svedala Kommun och samhällsmässigt.